(0) 0.00 PLN

WARTOŚĆ: 0.00 PLN

SZKOLENIA

Podnieś swoje kwalifikacje
ZOBACZ WSZYSTKIE

PROGRAM PARTNERSKI

Indywidualne warunki handlowe

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy specjalny Program Partnerski. Jest to rozbudowana platforma zakupowa umożlwiająca dostęp do szerokiej oferty produktowej, innowacyjnych narzędzi handlowych oraz organizowanych przez nas promocji i szkoleń.

WIĘCEJ

Różnice pomiędzy systemami CCTV: HD a IP

Transmisja sygnałów w ramach monitoringu wizyjnego jest możliwa w dość szerokim zakresie technologicznym. Obecnie dostępne technologie dozoru wizyjnego w systemach CCTV możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – transmisję w technologii analogowej oraz IP. W artykule prezentujemy podstawowe różnice między najpopularniejszymi standardami transmisji analogowej i cyfrowej.

Różnice między technologią analogową a technologią cyfrową

Transmisja cyfrowa jest nową i nieustannie rozwijaną technologią wykorzystywaną w systemach CCTV. Transmisja IP niesie za sobą spory potencjał – przede wszystkim ze względu na o wiele większą rozdzielczość i jakość uzyskiwanego obrazu, a także dużą elastyczność pod względem konfiguracji i adaptacji do obserwowanego otoczenia. Technologia ta umożliwia zaawansowaną integrację z innymi systemami – np. systemami kontroli dostępu lub wykrywania włamań. Obraz przesyłany w ramach transmisji cyfrowej jest kompresowany, co może powodować pewne opóźnienie w przesyle danych. Opóźnienie nie występuje w systemach HD-TVI i HD-CVI.

Transmisja analogowa jest dojrzałą technologią, jednak wciąż nie osiągnęła ona wyżyn swoich możliwości. W związku z tym systemy CCTV realizowane w technologii analogowej są atrakcyjniejsze cenowo. Systemy analogowe wykazują ograniczenia pod względem ilości wejść/wyjść, przez co ilość elementów składowych systemu CCTV jest odgórnie ograniczana przez możliwości sprzętowe. Niemniej, osprzęt i kamery analogowe są łatwiejsze w podłączeniu i konfiguracji. W technologii analogowej występuje pewna degradacja danych zależna od odległości przesyłu, natomiast opóźnienie w przesyle danych jest pomijalnie małe. Kamery przesyłają obraz nieskompresowany w 25 (PAL) lub 30 (NTSC) klatkach na sekundę. Maksymalna rozdzielczość obrazu, jaką oferuje transmisja analogowa to 8 Mpix. Co więcej, analiza obrazu w kamerach IP może być realizowana bezpośrednio przez kamerę, natomiast w systemach analogowych za funkcję tę odpowiedzialny jest rejestrator. Analogowe systemy CCTV mogą być nawet dwukrotnie tańsze od systemów CCTV IP.

Standard transmisji cyfrowej – IP

Sygnał wideo w ramach transmisji IP przesyłany jest za pomocą skrętki komputerowej lub bezprzewodowo. Przesył sygnału za pośrednictwem sieci Wi-Fi stanowi jeden z większych atutów transmisji cyfrowej względem transmisji sygnału analogowego. Dzięki Wi-Fi transmisja nie wymaga implementacji dodatkowego osprzętu do przesyłu sygnału bezprzewodowego. Standard ten oferuje maksymalną możliwą do uzyskania jakość obrazu i kilkukrotnie większą rozdzielczość od rozdzielczości uzyskiwanych w standardach analogowych (kilkadziesiąt Mpx). Poza tym kamery i osprzęt służący do transmisji IP jest łatwiejszy w konfiguracji.

Do podstawowych wad systemu można zaliczyć powstawanie opóźnień, a przez to zacięć i zamazań obrazu przy zbytnim obciążeniu lub zbyt słabej sieci. Niemniej jednak nowa kompresja pakietów danych H.265 znacząco zmniejszyła wielkość strumienia, dzięki czemu najnowsze systemy IP są zdecydowanie mniej wrażliwe na powstawanie opóźnień obrazu. By jakość transmisji była odpowiednia, niezbędne jest korzystanie z wysokiej jakości osprzętu oraz zadbanie o odpowiednią przepustowość – w przypadku bardziej rozbudowanych systemów konieczne jest stworzenie fizycznej podsieci wyłącznie na potrzeby dozoru wizyjnego, co generuje kolejne koszta.

Do wad systemu transmisji IP można zaliczyć ograniczoną odległość między punktami sieci. Jeśli odległość ta wynosi powyżej 90 metrów, konieczne jest zaimplementowanie dodatkowych routerów.

Standardy transmisji analogowej

W ramach transmisji analogowej najczęściej wybieranymi standardami są HDTVI (High Definition Transport Video Interface) i HDCVI (High Definition Composite Video Interface).

Standard transmisji HDTVI

Standard HDTVI (zwany również TurboHD) został wprowadzony na rynek przez firmę Hikvision. System transmisji TurboHD jest kompatybilny z kamerami analogowymi. Instalacja systemu możliwa jest w oparciu o skrętkę komputerową lub kabel koncentryczny. Wedle producenta maksymalna odległość przesyłu sygnału wynosi 500 m (kabel RG-59). Odległość przesyłu na skrętce wynosi zaledwie 150 – 200 m. Systemy oparte na transmisji HDTVI umożliwiają rejestrację oraz przesył obrazu o rozdzielczości HD (720p) oraz Full HD (1080p). Standard HDTVI może doświadczać zakłóceń obrazu przy występujących problemach z zasilaniem systemów analogowych. Niemniej jednak standard HDTVI to ciekawe połączenie systemu analogowej transmisji z funkcjonalnościami transmisji cyfrowej. Jednocześnie rozwiązanie to jest atrakcyjne cenowo.

Standard transmisji HDCVI

Rozwiązanie HDCVI zostało wprowadzone przez firmę Dahua. Instalacja systemów dozoru w ramach standardu HDCVI opiera się na kablu koncentrycznym lub skrętce i umożliwia rejestrację oraz przesył nieskompresowanego obrazu w jakości HD – 1920H (1920 x 1080 pikseli) i 1280H (1280 x 720 pikseli). Transmisja – podobnie jak w standardzie HDTVI – możliwa jest na odległość 500 m w przypadku kabla koncentrycznego lub 100 m na skrętce. By uzyskać odpowiednią jakość obrazu, a także szybki oraz niezakłócony przesył sygnałów, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości dedykowanych kabli koncentrycznych. Należy pamiętać, że oparcie systemu na skrętce może obniżyć jakość obrazu i powodować zakłócenia. Standard zapewnia niezawodną i stabilną transmisję wolną od zakłóceń dzięki implementacji patentu ASC (Auto Signal Compensation). Systemy CCTV oparte na transmisji HDCVI stanowią atrakcyjną cenowo alternatywę dla analogowej transmisji HDTVI.

Podsumowanie – którą technologię wybrać?

Systemy CCTV IP oferują najatrakcyjniejsze warunki rejestracji i przesyłu sygnałów wideo. Przy wielu niewątpliwych zaletach, znacząco obciążają przepustowość sieci lokalnej. Realizacja systemów CCTV IP jest kosztowna i wymaga fachowej wiedzy.

Wśród dojrzałej technologii analogowego przesyłu obrazu wciąż możliwe jest oparcie systemu dozoru wizyjnego na nowych i funkcjonalnych standardach. Transmisja HDTVI oraz HDCVI stanowi zdecydowanie tańszą i atrakcyjną alternatywę dla systemów cyfrowych, jednocześnie oferując odpowiednio wysoką jakość obrazu i niezawodność.


ADRES
ALARMYHURT.PL
ul. Ściegiennego 90
25-116 Kielce
 
^
Aby zapewnić Państwu najlepszą formę prezentacji i możliwość szybkiego złożenia zamówienia na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności.